„Jak ocenia Pan/Pani swoje umiejętności analityczne?” – wizja takiego pytania na rozmowie rekrutacyjnej niejednej osobie spędza sen z powiek. Nic dziwnego, bowiem widok zaawansowanych arkuszy kalkulacyjnych, ciągów liczb, niejedną osobę może przerosnąć, a nie da się od nich uciec – współczesny świat biznesu jest napędzany przez dane. Czy każdy może na nich pracować? To zależy od tego, jak zostaną nam podane i tu z pomocą przychodzi Business Intelligence.
Każdego dnia gdenerujemy i gromadzimy ogromne ilości informacji, które mają pomagać w podejmowaniu lepszych decyzji, zwiększać efektywność operacyjną czy pomóc w określaniu trendów. Pojęcie „data driven” jest znane w Polsce już od dłuższego czasu i oznacza wykorzystywanie danych przez całą firmę w każdej możliwej okazji. Dane są transparentne i mierzalne, pozwalają na chłodne kalkulacje z oddzieleniem emocji czy przeczucia. Choć doświadczenia zawodowe, zdobywane na przestrzeni lat pracy są nieodzownym atrybutem pracownika, porzucenie intuicji i oparcie się na danych jest kluczowe. Jednak samo ich posiadanie to nie wszystko – kluczowe jest umiejętne ich interpretowanie i wykorzystywanie. Tu pojawia się Business Intelligence, czyli zestaw narzędzi i technologii, które umożliwiają przekształcenie surowych danych w wartościowe raporty i analizy, możliwe do odczytania przez pracowników z różnym doświadczeniem i zdolnościami analitycznymi.
Czym jest Business Intelligence?
Bywają takie Excele, po otwarciu których w głowie pojawia się pytanie – „Jak to ogarnąć i od czego w ogóle zacząć?”. Ciągi cyfr i mnogość kolumn potrafią wywołać poczucie zagubienia szczególnie u osób, których analityka nie jest mocną stroną. Business Intelligence (BI) wychodzi na przeciw pożądanych w pracy kompetencjom i ogromie danych, w których trzeba się poruszać. BI przekształca dane w informacje, a informacje w wiedzę, którą można wykorzystywać do podejmowania świadomych decyzji biznesowych. Narzędzia BI zbierają, analizują i prezentują dane w formie wykresów, raportów, tablic wyników czy kokpitów menedżerskich, ułatwiając zrozumienie skomplikowanych informacji, nierzadko z wykorzystaniem kolorów (np. zielony jako informacja pozytywna, a czerwony jako negatywna). To ogromne ułatwienie nie tylko dla kadry zarządzającej przy podejmowaniu decyzji, ale także doskonałe narzędzie wspierające pracowników w osiąganiu celów indywidualnych i zespołowych.
Czy każdy umie czytać dane?
Jeszcze do niedawna odpowiedź brzmiałaby: nie. Dziś, dzięki narzędziom BI, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Proste wnioski z prezentowanych raportów i zestawień są w zasięgu większości osób, jednak poziom skuteczności w ich wykorzystaniu zależy od umiejętności użytkownika w zakresie interpretacji i wykorzystania danych, a także kompetencji w zakresie decyzyjności i dalszej odpowiedzialności. Dobra wiadomość jest taka, że narzędzia BI są coraz bardziej intuicyjne i zaprojektowane w taki sposób, aby nawet osoby bez zaawansowanej wiedzy technicznej, ekonomicznej czy matematycznej mogły z nich efektywnie korzystać. Ponadto firmy mogą inwestować w szkolenia i rozwój takich kompetencji wśród swoich pracowników.
To, czy każdy pracownik powinien mieć wgląd do szczegółowych danych przedsiębiorstwa, jest kwestią indywidualną dla każdego podmiotu. Jednak udostępnianie pracownikom danych dotyczących bezpośrednio ich wyników pozytywnie wpływa na wydajność, zaangażowanie i realizację KPI. Mając punkt odniesienia i regularne aktualizacje danych można efektywniej wykonywać swoje zadania. Transparentność na tle innych budzi pozytywne skojarzenia z firmą i daje poczucie realnego wpływu na jej kondycję.
Business Intelligence w codziennej pracy
Integracja BI z codziennymi obowiązkami pracowników może zrewolucjonizować funkcjonowanie firmy na wiele sposobów. Przede wszystkim pozwala szybko podejmować istotne decyzje w oparciu o wskaźniki wydolności i konkretne dane. Dzięki monitorowaniu trendów w czasie rzeczywistym można szybko wykryć anomalie i reagować. Zwiększeniu efektywności operacyjnej sprzyja natomiast wychwytywanie nieefektywnych procesów, redukcja kosztów czy optymalizacja zasobów. Firmy, które skutecznie wdrożyły i wykorzystują BI, zyskują przewagę konkurencyjną, ponieważ lepiej rozumieją swoje operacje i procesy, a także szybciej reagują na zmieniające się warunki rynkowe. Poproś o DEMO i sprawdź, jak możliwości Business Intelligence wykorzystuje Echo Analitycs.