Brak poczucia przynależności, rutynowe i powtarzalne zadania, brak bezpośredniego kontaktu z kierownictwem czy brak wyzwań i satysfakcji z pracy – to kilka kluczowych czynników, które mają wpływ na obniżenie motywacji i zaangażowania pracowników, szczególnie w firmach outsourcingowych, w których nierzadko swoje pierwsze kroki zawodowe stawia młode pokolenie, a rotacja w zespołach bywa codziennością. Czy gamifikacja zadań z elementami grywalizacji może być ratunkiem?
Punkty, poziomy, odznaki, rangi, misje czy wyzwania – oto podstawowe komponenty grywalizacji, czyli strategii, mającej na celu wprowadzenie elementów znanych z gier do niezwiązanych z grami obszarów, takich jak praca, edukacja czy rozwój osobisty, aby zmotywować ludzi do osiągania celów w sposób bardziej angażujący i satysfakcjonujący. Wyobraź sobie, że codzienne, rutynowe obowiązki stają się pełną energii i zaangażowania grą, która nie tylko poprawia efektywność, ale także zwiększa satysfakcję z wykonywanych zadań.
Szczęście w pracy, czyli… Pokolenie Z zmienia zasady gry
Jak wynika z raportu Collegium Humanitas „Pokolenie Z na rynku pracy” opublikowanego w 2023 i skupiającego się na osobach urodzonych po 1997 roku, młodym pracownikom nie zależy na karierze, a na szczęściu, rodzinie oraz możliwości realizowania pasji. Work-life balans jest wysoko na liście ich priorytetów, a praca sama w sobie nie powinna zaburzać ogólnej harmonii i dobrostanu. W kwestii kultury organizacji firmy cenią sobie sprawiedliwość, szacunek, tolerancję, równouprawnienie i uczciwość. Choć zdawać by się mogło, że jako pokolenie od dziecka wychowywane z technologią, może być zamknięte na interakcje społeczne, jest przeciwnie. Tworzenie relacji ze współpracownikami i kierownictwem jest ważne.
Poczucie, że jest się tylko „numerkiem w Excelu” wpływa destrukcyjnie na każdego pracownika, ale to właśnie „Zetki” zaczęły na poważnie z tym zjawiskiem walczyć. Stworzenie przyjaznego i transparentnego środowiska pracy, które jednocześnie angażuje i zwiększa wydajność poszczególnych członków zespołów, powinno być priorytetem nowoczesnych przedsiębiorstw. Gamifikacja zadań z elementami grywalizacji to potężne narzędzie, które może je wesprzeć w osiąganiu celów biznesowych. To innowacyjne podejście, które zyskuje popularność.
Grywalizacja w codziennej pracy zespołowej
Czy da się rywalizować, a jednocześnie pracować zespołowo? Tak, jeśli każdy pracownik jest traktowany na równi, otrzymuje taki sam zestaw narzędzi, jasny feedback, dostęp do danych i wgląd w wyniki swoje i współpracowników. Z pomocą przychodzi też grywalizacja. Pracownicy, którzy mają możliwość zdobywania punktów, awansowania na wyższe poziomy i śledzenia swoich postępów są bardziej skłonni do wkładania dodatkowego wysiłku w swoją pracą. Misje i wyzwania stawiane przed zespołem sprawiają, że cele firmy są bardziej zrozumiałe i osiągalne, co zwiększa poczucie sensu i satysfakcji z pracy. Kto choć raz w pracy miał poczucie, że nie wie, czego tak do końca się od niego oczekuje i w jakim kierunku zmierza firma, ten doskonale rozumie to poczucie braku sensu wykonywanych obowiązków.
Jeśli do misji i wyzwań dołączymy także przejrzyste tablice wyników i systemy nagradzania, które są istotnymi elementami grywalizacji, zapewnimy pracownikom natychmiastowy feedback na temat ich postępów. Transparentność zawsze pomaga w budowaniu zdrowej rywalizacji i współpracy wewnątrz grupy, a jeśli jeszcze systemy nagradzania połączymy z satysfakcjonującymi działaniami CSR, możemy wyjść na przeciw oczekiwaniom Pokolenia Z. Automatyzacja wyników umożliwia także menedżerom szybką identyfikację obszarów, które wymagają poprawy, co także przekłada się na skuteczniejsze zarządzanie zespołem. Poza personalizacją i rozwojem zawodowym dostosowanym do indywidualnych potrzeb i celów pracowników, grywalizacja wzmacnia także więzi zespołowe i współpracę. Wspólne dążenie do spełnienia misji czy zdobycia odznaki wymusza współpracę i koleżeństwo, a to przekłada się na większe zaangażowanie i poczucie przynależności do zespołu. W obliczu rosnącej konkurencyjności i walki o talenty na rynku pracy, a także konkretnym oczekiwaniom nowego pokolenia, firmy muszą stwarzać środowiska pracy, które są zarówno motywujące, jak i satysfakcjonujące. Echo Analitycs łączy te elementy, oferując unikatową platformę do budowania silniejszych więzi z zespołem i firmą. TUTAJ możesz zapoznać się z DEMO.