Skip to main content

Praca pracą, pensja pensją, ale… kto nie patrzy na benefity, premie i drobne nagrody? Powszechnie wiadomo, że docenianie w pracy pozytywnie wpływa na morale. Co jednak, gdy cele są tak wyśrubowane, że wręcz nieosiągalne? Wizja ewentualnej nagrody brzmi jak miejsca legenda, a jedyne z czym pod koniec miesiąca przychodzi szef to informacja, że znów KPI nie został osiągnięty? Motywacja i zaangażowanie spadają. Jak temu przeciwdziałać?

Jak zwiększyć motywację i zaangażowanie pracowników – to pytanie zadaje sobie każdy pracodawca, któremu zależy na osiąganiu celów przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka częstych rotacji w zespołach. Szczególnie, gdy na rynek pracy wkracza Gen Z – pokolenie, któremu nie tylko zależy na zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, ale także na samorealizacji w miejscu pracy, rozwijaniu swoich kompetencji i poczuciu misji. Wiedzą, że efektywność pracy opiera się na motywacji, zaangażowaniu i lojalności wobec firmy, odpowiednią strategią jest skoncentrowanie się na człowieku. Ułatwia to odpowiednio skonstruowany system nagradzania. Docenianie pracowników nie tylko podnosi morale, ale również wpływa na długoterminowe relacje, a co za tym idzie – na stabilność firmy.

Nagradzanie jest ważne. Warunek – musi być jawne i przejrzyste

Właściwie zaprojektowany system nagradzania pomaga budować kulturę organizacyjną, motywować do rozwoju, podejmowania wyzwań i wkładania dodatkowego wysiłku w realizację celów firmy. Nagroda daje jasny sygnał – jestem zauważany i doceniany. Brak systemu nagradza może natomiast doprowadzić do frustracji, poczucia niesprawiedliwości i bycia niedostrzeganym. Dlaczego zatem nagrody nierzadko kojarzą nam się źle? Głównie z powodu subiektywnych kryteriów i niejasnych zasad. Pracownicy, którzy czują, że nagradzanie odbywa się na podstawie sympatii lub wewnętrznych układów, tracą zaufanie do firmy. Kolejnym błędem jest faworyzowanie wyłącznie najlepszych, rekordowych wyników. Ci, którzy nie osiągają tak spektakularnych rezultatów, ale wkładają duży wysiłek w swoją pracę, a wyniki często są niezależne od nich, co wynika nie specyfiki pracy, będą odczuwać frustrację. Choć automatyzacja tego procesu wiele ułatwia, bez czynnika ludzkiego się nie obejdzie – na docenienie zasługuje także zaangażowanie czy kreatywne podejście do zadań.

Jak zbudować skuteczny system nagradzania?

W Echo Analytics wierzymy, że każdy postęp zasługuje na nagrodzenie, ponieważ ostatecznie wszyscy gramy do jednej bramki i dążymy do osiągnięcia wspólnego KPI. Dobrym przykładem będą cele miesięczne. W wielu przedsiębiorstwach nagrodę może uzyskać jedynie po osiągnięciu 100 proc. celu. Nie zawsze jednak w indywidualnych przypadkach jest to możliwe. Pracownik, który w połowie lub pod koniec miesiąca widzi, że nie uda mu się osiągnąć celu, może stracić motywację i wykonywać niezbędne minimum. Tymczasem, jego codzienne postępy, nawet jeśli są nieduże, pracują na ogólny wynik. Dzięki przejrzystości i tablicom wyników możemy zaobserwować, że to właśnie ten jeden pracownik i poprawa jego wyniku o 2 proc. pod koniec miesiąca umożliwiła osiągnięcie całego KPI dla zespołu. Dlatego w Echo Analytics pracownik otrzymuje nagrodę miarodajną do wyników. Jeśli za 100 proc. celu można otrzymać 100 coinsów, za 90 proc. otrzyma 90 proc. nagrody, czyli 90 coinsów.

Co jeszcze jest istotne? Zrozumienie potrzeb pracowników – znając preferencje i potrzeby pracowników, łatwiej dostosowywać nagrody do ich oczekiwań. Tu ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy nagrodami materialnymi i niematerialnymi. Choć podwyżki czy premie są ważnym elementem motywacyjnym, nie zawsze są najskuteczniejszą formą nagrody. Pamiętajmy, że poza tym możemy nagradzać pracowników np. elastycznymi godzinami pracy, szkoleniami, możliwością pracy zdalnej. System nagradzania musi działać systematycznie, a nie tylko w wyjątkowych okazjach. Regularne docenianie i nagradzanie, choćby w drobnych gestach, sprawia, że pracownicy czują się zauważani, doceniani i wspierani. Poproś o nasze DEMO, by lepiej zrozumieć, w jaki sposób dzięki spersonalizowanym dashboardom pracownicy mogą decydować o swojej wydajności, a ty, w jaki sposób możesz nagradzać ich wysiłki.