Zaufanie do pracodawcy jest jednym z kluczowych elementów dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa, ponieważ właśnie dzięki zaufaniu pracownicy są bardziej zaangażowani, lojalni i skłonni do podejmowania inicjatyw. W tym kontekście transparentność musi być fundamentem. Jak zatem sprawić, by najważniejsze informacje były nie tylko jawne, ale także w pozytywny sposób stymulowały zespoły do efektywniejszej pracy? Dobrym narzędziem mogą być tablice wyników.
Transparentność w miejscu pracy polega na otwartym i uczciwym przekazywaniu informacji dotyczących funkcjonowania firmy, jej strategii, celów oraz wyników. W wielu miejscach o tych kluczowych kwestiach nie mówi się wcale bądź tylko w określonym czasie. Na przykład o celach krótkoterminowych jak te miesięczne, mówi się na ogół na początku miesiąca, a o wyniku na koniec, często też jedynie informując, czy poszło źle czy dobrze. O strategii, wizji i misji mówi się cyklicznie bądź w podsumowaniach rocznych. Gdzie w tym wszystkim jest pracownik, który każdego dnia pracuję na dany KPI? Pozostaje gdzieś na liście jako kolejny numerek.
Rola transparentności w miejscu pracy
Kiedy pracownicy mają dostęp do informacji takich jak cele, wyniki i strategia, czują się bardziej zaangażowani w życie firmy i jej rozwój. Wiedzą, w jaki sposób ich praca przyczynia się do realizacji szerszych celów, co zwiększa ich motywację i poczucie sensu wykonywania codziennych zadań. Jawność eliminuje niepotrzebne domysły, które prowadzą do napięć i konfliktów w zespołach oraz sprzyja budowaniu otwartej kultury organizacji, gdzie komunikacja jest płynna, a pracownicy docenieni i szanowani.
Dlaczego tablice wyników mają złą sławę?
Tablice wyników mogą nie kojarzyć nam się dobrze, jeśli wcześniej pracowaliśmy w miejscu, w którym były wykorzystywane do umacniania tzw. złych praktyk. Te niosą bowiem negatywne skutki dla całej organizacji. Klasycznym przykładem jest wykorzystanie tablic wyników do wywierania presji na pracowników. Gdy wyniki wykorzystywane są jedynie do oceny i karania za niską wydajność, a nie do motywowania i wsparcia, mogą wywoływać stres, frustrację i spadek zaangażowania. Kolejną złą praktyką jest prezentowanie surowych i niezrozumiałych danych, bez specyfiki poszczególnych zadań czy indywidualnych uwarunkować pracowników i zespołu lub bez osadzenia ich w szerszej perspektywie. Dodatkowym błędem jest także stawianie nierealnych celów i oczekiwań. Wszystkie te elementy mogą doprowadzić do niesprawiedliwych ocen, zmęczenia, wypalenia zawodowego. Pracownicy, którzy czują presję, są stale monitorowani i karani, jeśli nie osiągnąć wyników, wcześniej czy później odejdą z firmy, wystawiają jej odpowiednią opinię.
Tablice wyników jako narzędzie wspierające
Tablice wyników mogą jednak stać się potężnym motorem napędowym firmy, jeśli są dobrze opracowane i czuwa nad nimi kompetentny manager zespołu. Dashboardy z wyniki ułatwiają budowanie zaufania i transparentności w organizacji, jeśli zawierają rzetelne dane, obudowane właściwą narracją i kontekstem. Pozwalają w sposób przejrzysty i obiektywny monitorować postępy w czasie rzeczywistym, dając pracownikom wgląd w to, jak jego wyniki wyglądają na tle zespołu i całej organizacji. Dzięki temu pracownicy czują bardziej docenieni i zmotywowani do dalszej pracy. Kadra zarządzająca natomiast zyskuje narzędzie do podejmowania świadomych decyzji, opartych na rzeczywistych danych, co także wpływa na odbiór samych managerów i wzrost zaufania do całej organizacji.
W Echo Analytics wierzymy, że tablice wyników są potężnym narzędziem do budowania transparentności i zaufania, ale tylko wtedy, gdy są wykorzystywane z rozwagą i w umiejętnym sposób. Kluczowe jest tworzenie środowiska z otwartą komunikacją, w którym pracownicy czują się doceniani, wspierani i motywowani do osiągania lepszych efektów. Dlatego też całą platformę Echo stworzyliśmy w oparciu o elementy gamifikacji i grywalizacji. Dzięki tym zabiegom każdy dzień staje się nowym wyzwaniem, a korzyści dla pracownika wymierne i indywidualne. Osadzanie wyników w kontekście, regularne wsparcie i nagradzanie, a także szybkie identyfikowanie słabszych obszarów w połączeniu z odpowiednim zarządzaniem i realnymi oczekiwaniami może sprawić, że tablice wyników staną się fundamentem budowania zaufania i lojalności w firmie. Poproś o nasze DEMO, by zobaczyć, w jaki sposób można przyjemnie i przejrzyście prezentować wyniki w firmie.